İşçi sendikalarından çağrı: 1 Mayıs sabahı, bir elimizde karanfillerimiz, bir elimizde AYM kararı ile Taksim’e yürüyeceğiz

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB üyeleri ile siyasi parti temsilcileri 1 Mayıs 1977’de yaşamlarını yitirenleri anmak için Taksim Kazancı Yokuşu’nda toplandı. Yapılan basın açıklamasında DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “1 Mayıs sabahı hepimiz kalkacağız ve yola düşeceğiz. Bir elimizde karanfiller, diğer elimizde Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile Taksim Meydanı’na yürüyeceğiz” şeklinde konuştu.

İki ayrı koldan yürüyüş

Çeşitli sendikalar ile siyasi parti temsilcileri, 1977’deki 1 Mayıs katliamında hayatını kaybedenleri anmak için İstanbul Taksim’de Kazancı Yokuşu’nda toplandı. Anma töreni, saygı duruşu ve ardından hayatını kaybedenlerin isimlerinin okunup “burada” yanıtı verilmesi ile başladı. Törenin devamında DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu bir konuşma yaptı. Çerkezoğlu, 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’na iki ayrı koldan yürüyüş yapılacağını belirtti. DİSK, TMMOB ve TDB üyelerinin Saraçhane Meydanı’nda, KESK ve TTB üyelerinin ise Beşiktaş Meydanı’nda toplanacağını duyurdu.

“Taksim’de olmak, ülkenin geleceğine sahip çıkmak demektir”

Çerkezoğlu, 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’nda olmanın tarihsel ve güncel önemine dikkat çekerek, “Taksim Meydanı, 1977’den bu yana yüreğimizde derin bir yaradır ve en büyük özlemimiz haline gelmiştir. Taksim’de olmak, ekmek, adalet, hürriyet ve bu ülkenin geleceğine sahip çıkmak demektir. 1 Mayıs’ta Taksim’de olmamız, işçi sınıfının haklarını savunmak ve hukuksal kazanımlarımızı göstermek açısından kritiktir,” dedi.

“Herkesi, Taksim’de olmaya davet ediyoruz”

Çerkezoğlu, “1 Mayıs sabahı, karanfiller ve Anayasa Mahkemesi kararıyla Taksim’e yürüyeceğiz. Bu, tüm işçiler için gelecek kuşaklara taşıyacağımız bir değerdir. Herkesi, Taksim’de olmaya davet ediyoruz ve hukuka saygı gösterilmesini talep edeceğiz,” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir